Navigácia

O škole

Profil školy

Gymnázium v Kráľovskom Chlmci je považované širokou verejnosťou za „vzdelávacie, kultúrne a spoločenské centrom mesta Kráľovský Chlmec aj celého regiónu“. V súlade s koncepciou rozvoja školy pre obdobie 2019 – 2024, formuje aj osobnostný profil svojich žiakov. Absolvent školy je vzdelaný, rozhľadený mladý človek, schopný tvoriť, prezentovať a argumentmi obhájiť svoj názor, schopný plynulo komunikovať aspoň v jednom svetovom jazyku, ovláda prácu s osobným počítačom v smere užívateľských programov ako aj prácu s internetom, je schopný orientovať sa v spleti vedeckých, spoločenských, kultúrnych a umeleckých poznatkov a udalostí. Absolvent školy má všetky predpoklady na štúdium na vysokej škole ľubovoľného smeru, prípadne má na základe absolvovania predmetov odbornej profilácie vrámci školského vzdelávacieho programu schopnosti kvalifikovane sa uplatniť v praktických a administratívnych činnostiach aj ako samozamestnávateľ. Je kreatívna osobnosť s morálnymi zásadami a vlastnými názormi a postojmi.

Špecifikom Gymnázia v Kráľovskom Chlmci je, že pôsobí v jazykovo zmiešanom prostredí, čo podmieňuje i základnú štruktúru školy: v školskom roku 2020/2021 je z 24 tried 12 tried s vyučovacím jazykom slovenským a 12 tried s vyučovacím jazykom maďarským.

 

            Kľúčovou ideovou úlohou v rozvoji školy je praktické uplatnenie princípov humanizácie a zdôraznenie motivácie ako hybného prvku nielen pri formovaní vzťahu žiaka k štúdiu,  pri kladení si cieľov, zvyšovaní náročnosti a formovaní osobnosti, ale aj vo vzťahu k spoločnosti, rovesníkom a učiteľom. Cieľavedomý postoj k vlastnému správaniu sa, k vlastným nárokom a k  životu  ako celku by mal eliminovať živelnosť, unáhlenosť a slabosť, a viesť k tomu, aby pripravení a rozhodní mladí ľudia nepodľahli vonkajším negatívnym vplyvom.

Požiadavky spoločnosti a trhu práce na jazykové schopnosti absolventov boli podnetom na zriadenie osemročného  štúdia so zameraním na výučbu cudzích jazykov v roku 1995, popri už od roku 1948 existujúcom klasickom gymnaziálnom štúdiu.

 

Vychádzajúc z očakávaní našich žiakov, ich rodičov, ako aj z potrieb a špecifík nášho regiónu, so zreteľom na naplnenie týchto aspektov a posilnenie prakticky využiteľných vedomostí, ponúka škola od školského roku 2008/2009 svojim žiakom možnosť štúdia odborných predmetov vrámci  odbornej profilácie, ktorá je v školskom roku 2017/2018 začlenená v nasledovných oblastiach:

 

Efektívna ekonomika

Aplikovaná informatika

Zdravotnícke praktikum

Praktický manažment

 

 


 

 

 

Vďaka tejto profilácii, ktorej úspešnosť a pragmatickosť už overili prví absolventi, je štúdium na našej škole jedinečné a vysoko oceňované aj samotným zriaďovateľom.

Vízia a stratégia školy

            Víziou školy je: „Rozvíjať svoju pozíciu vzdelávacieho, kultúrneho a spoločenského centra mesta Kráľovský Chlmec a celého  regiónu“ 

            V záujme napĺňania vízie školy je sformovaná i politika kvality, ktorá  vychádza z koncepcie rozvoja školy a smeruje k naplneniu strategického plánu školy a k vytváraniu profilu absolventa školy v súlade s koncepciou rozvoja školy. Taktiež odzrkadľuje snahy a aktivity školy v oblasti implementácie inovačných pedagogických metód a činností do vyučovacej i mimovyučovacej práce, so zreteľom na potreby  „vedomostnej spoločnosti“ a potreby trhu práce.

  1. Snažiť sa o dôsledné zabezpečovanie odbornosti vyučovania všetkých vyučovaných  predmetov – čo je predpokladom vysokej kvality výučby. Cieľom je kontinuálne zabezpečenie 100% - nej  kvalifikovanosti vyučovania na škole.
  2. Podporovať a vhodne motivovať učiteľov školy k implementácii inovačných pedagogických metód s využitím informačných a komunikačných technológií do vyučovacej i mimovyučovacej činnosti.
  3. Hľadať a využívať vo vyučovacej práci vhodné formy motivácie žiakov -  pestovať v nich tak záujem o rôzne oblasti vedy a kultúry ako aj konkrétne o štúdium jednotlivých predmetov a prispieť tak k rozvoju túžby po vzdelaní a samovzdelávaní sa.
  4. Vytvárať podmienky na komparáciu vedomostí a postojov žiakov  a využiť ju ako motivačný prvok formujúci sebavedomie a schopnosť sebahodnotenia. Možné formy realizácie sú napr.:
  • porovnávacie testy
  • konferencie
  • obhajoby prác
  • evalvačné metódy
  • študijné pobyty
  • verejné prezentácie a pod.
  1. Motivovať, podporovať pedagógov školy k celoživotnému vzdelávaniu sa  a vytvárať podmienky pre ich zapojenie sa do jeho rôznych foriem vzdelávania. Motivovať učiteľov k zapájaniu sa do ďalšieho vzdelávania zameraného predovšetkým na :
  • absolvovanie adaptačného vzdelávania začínajúcich pedagógov
  • absolvovanie aktualizačného vzdelávania
  • absolvovanie inovačného vzdelávania
  • získanie kompetencií vedúcich pedagogických pracovníkov
  • získavanie kompetencií na využívanie informačných a komunikačných technológií vo vyučovacom procese
  • skvalitňovanie jazykových spôsobilostí a spôsobilosti  komunikácie učiteľov cudzích jazykov
  • získavanie vzdelania potrebného pre výučbu nových odborov či predmetov – zameraných na uspokojovanie potrieb trhu práce v rámci odbornej profilácie gymnázia
  • rozvoj schopností a zručností učiteľov na  rozvíjanie kľúčových kompetencií žiakov v súlade s potrebami vedomostnej spoločnosti
  1. Zasadiť sa o posilnenie výučby predmetov podporujúcich vzdelávanie žiakov v oblasti ekonomiky, manažmentu, podnikania a informačno-komunikačných technológií.
  2. Snažiť sa o vytvorenie vhodných podmienok na zlepšenie komunikácie s rodičmi a informovanosti rodičov a verejnosti o dianí, aktivitách a výsledkoch školy.

 

PROFIL ABSOLVENTA

Je založený na kľúčových spôsobilostiach, ktoré sa rozvíjajú a sú rozvíjané v sociokultúrnych obsahoch najmä súčasného vedného a technického vzdelávania. Predstavuje všeobecnú vzdelanosť (ako komplex znalostí a vedomostí, schopností, hodnotových postojov, osobných čŕt a iných dispozícií), ktoré jednotlivcovi umožňujú poznávať, konať, hodnotiť a dorozumievať sa i porozumieť si. Umožňujú mu úspešné začlenenie sa do pracovných a mimopracovných spoločenských štruktúr. Nadväzujú na spôsobilosti získané v priebehu predchádzajúcich stupňov, najmä nižšieho sekundárneho vzdelávania.

Spôsobilosti sa formujú na základe osobnej praktickej činnosti a skúsenosti a zároveň sú uplatniteľné v životnej praxi. Nevyjadrujú trvalý stav, ale menia svoju kvalitu a hodnotu počas celého života. Nezastarávajú ako vedomosti, ale majú potenciálnu vlastnosť neustále sa rozvíjať (a preto môžu byť základom celoživotného učenia sa a osobnej flexibility). Sú výsledkom a dôsledkom nielen formálneho (školského) vzdelávania, semiformálneho (osvetového, zamestnávateľského a iného organizačného) vzdelávania, ako aj neinštitucionálneho vzdelávania.

Jednotlivé kľúčové spôsobilosti (kompetencie) sa navzájom prelínajú, prepájajú a majú aj nadpredmetový programový (dokonca i priprogramový a mimoprogramový) charakter. Získavajú sa ako produkt celkového procesu vzdelávania a sebavzdelávania, t. j. kompletného vzdelávacieho programu a programových rozvíjacích aktivít, ktoré v rámci školy skutočne prebiehali. Kompetencie (spôsobilosti)  sú koncipované ako ideálny plánovaný cieľový výstup dosahovaný procesom ich rozvíjania vo vyššom sekundárnom vzdelávaní.

 

Profil absolventa nižších tried osemročného gymnázia:

  1. Absolvent je optimálne pripravený pre ďalšie štvorročné štúdium na našej škole, a to tak v oblasti vedomostí a zručností, ako aj v oblasti postojov, hodnôt, učebných návykov a spôsobilostí.
  2. V obidvoch zvolených cudzích jazykoch komunikuje aspoň na úrovni A2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca
  3. Používa informačné technológie, dokáže ich využívať na získavanie a spracovanie informácií, k nadväzovaniu kontaktov .
  4. Pozná svoje práva a dokáže ich obhajovať a adekvátnym spôsobom presadzovať. Je si vedomý svojich povinností. Vie komunikovať spôsobom zodpovedajúcim svojmu veku a vzdelaniu.
  5. Rozumie princípu udržateľného rozvoja. Zaujíma sa o otázky ochrany životného prostredia.
  6. Prebrané učivo dokáže nielen využiť pri ďalšom vzdelávaní, ale aj uplatniť v každodenných praktických činnostiach.
  7. Doceňuje význam odkazu predchádzajúcich generácií, uvedomuje si multikultúrne korene slovenskej a európskej kultúry, slovenského a európskeho hmotného bohatstva. Uvedomelo pracuje s dvojicou pojmov Slovák a Európan.
  8. Má záujem o ďalšie štúdium, samostatne vyhľadáva a dopĺňa informácie, dokáže ich hodnotiť a posudzovať ich užitočnosť.
  9. Rôznosť a konflikt chápe ako zdroj obohatenia a impulz ďalšieho vývoja.
  10. V miere odpovedajúcej svojím schopnostiam disponuje kľúčovými spôsobilosťami popísanými vyššie.

 

Profil absolventa vyšších tried osemročného gymnázia  a štvorročného štúdia:

  1. Absolvent je optimálne pripravený pre ďalšie štúdium na ním vybranej vysokej škole, a to tak v oblasti vedomostí a zručností, ako aj v oblasti postojov, hodnôt a študijných návykov.
  2. V obidvoch zvolených cudzích jazykoch komunikuje na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca.
  3. Efektívne a uvedomelo využíva informačné technológie, dokáže ich využívať na získavanie, spracovanie, vyhodnocovanie a tvorivé dopĺňanie informácií v rámci tvorby projektov, k nadväzovaniu a upevňovaniu potrebných kontaktov s osobami a inštitúciami.
  4. Pozná svoje práva a dokáže ich primeraným spôsobom obhajovať a adekvátnym spôsobom presadzovať. Je si vedomý svojich povinností a je schopný prijať opatrenia na ich efektívne plnenie. Vie primeraným a slušným spôsobom komunikovať so svojimi vrstovníkmi, ale aj učiteľmi a inými autoritami.
  5. Rozumie princípu udržateľného rozvoja, je schopný ho presadzovať vo svojom konaní a správaní. Aktívne sa zaujíma o otázky ochrany životného prostredia.
  6. Prebrané učivo dokáže nielen využiť pri ďalšom vzdelávaní, ale aj uplatniť v každodenných praktických činnostiach. Je schopný svoje vedomosti a zručnosti samostatne rozširovať, upevňovať a obohacovať využitím rôznych informačných zdrojov hlavne v oblastiach svojich záujmov.
  7. Plne si uvedomuje význam odkazu predchádzajúcich generácií, pozná multikultúrne korene slovenskej a európskej kultúry, slovenského a európskeho hmotného bohatstva.
  8. Má záujem o ďalšie štúdium, samostatne vyhľadáva a dopĺňa informácie, dokáže ich hodnotiť a posudzovať ich užitočnosť, spracovať a pomocou nich hľadať riešenia problémov, ktoré sa pred neho postavia.
  9. Rôznosť a konflikt chápe ako zdroj obohatenia a impulz ďalšieho vývoja. Pozná techniky zvládania konfliktov a uvedomelo ich využíva.
  10.  V miere odpovedajúcej svojím schopnostiam a veku disponuje kľúčovými spôsobilosťami popísanými vyššie a snaží sa o ich uvedomelé rozvíjanie.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Gymnázium-Gimnázium Kráľovský Chlmec
    Horešská 18, Kráľovský Chlmec, 077 01
  • +421 566321539

Fotogaléria