IT Science LAB

Informácie

Vytvorenie modelu vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne a perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti a trhu práce so zameraním na informatiku a IKT je strategickým cieľom národného projektu IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie.  V tejto súvislosti bolo v školskom roku 2018/2019 v rámci projektu vybavených špecializovanými laboratóriami odborného výcviku – tzv. IT Science laboratóriami (IT ScienceLab) 60 základných škôl, 24 gymnázií, 6 stredných odborných škôl, 4 Školské výpočtové strediská (Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Piešťany a Michalovce) a 5 partnerských vysokých škôl (TUKE, UPJŠ, UNIZA, UKF a UMB) s cieľom inovovať a aktualizovať obsah, rozsah, metódy a formy výučby matematiky, informatiky a prírodovedných predmetov smerom k dôslednej a zmysluplnej implementácii IKT nástrojov do vzdelávania (simulačných, modelovacích, vhodnej e-learningovej podpory).

IT ScienceLab vybudované na základných a stredných školách sa využívajú priamo vo vyučovacom procese, kde slúžia najmä pre pilotné overenie novo vytvorených inovatívnych metodík zameraných predovšetkým na rozvoj bádateľských kompetencií žiakov ZŠ a SŠ. Aktívne sú ďalej využívané v rámci krúžkov, workshopov, súťaží, denných IT táborov, letných sústredení a ďalších popularizačných aktivít, prostredníctvom ktorých sú ich účastníkom demonštrované aktuálne aplikácie prírodných vied s využitím IT a pre potreby otvorených hodín.

Školské výpočtové strediská CVTI SR získané didaktické prostriedky a zariadenia využívajú najmä v rámci workshopov, krúžkov, súťaží, IT denných táborov, letných sústredení a iných popularizačných aktivít organizovaných priamo na základných a stredných školách.

Laboratória na univerzitách sú súčasťou inovácií študijných programov a predmetov v štyroch aktuálnych oblastiach odborného zamerania – dátová veda (Data Science), internet vecí (IoT), počítačové siete a podnikovo-informačné systémy. Súčasne sú využívané na vzdelávanie učiteľov a pri organizovaní denných IT táborov, letných sústredení a ďalších vzdelávacích a popularizačných aktivitách s cieľom demonštrovať aktuálne aplikácie prírodných vied s využitím IT.